Nekoč je bil družbeni pogled na psa popolnoma drugačen. Psi so prosto tekali po ulicah gor in dol, se med seboj neobremenjeno srečevali in se na tak način tudi socializirali. Le redko je prihajalo do ugrizov in pretepov. Sčasoma se je začela družba spreminjati, z njo pa tudi pogled na psa in posledično zakonodaja. V želji po večji varnosti smo jim odvzeli svobodo, s tem pa tudi možnost stabilne socializacije. Vse pogosteje se srečujemo z nestabilnimi in nesrečnimi psi, katerih primarne potrebe niso zadovoljene, to pa posledično vodi v vedenjske težave.
Kot delna rešitev tega problema se v tujini (in sedaj tudi pri nas) uporablja program vodene socializacije, pri čemer se psi, v ograjenem okolju, brez povodcev, nemoteno družijo med seboj in se tako naučijo primernega vedenja v krdelu.
V čem se vodena socializacija razlikuje od klasičnega pasjega parka?
Pasji parki so javno dostopna ograjena igrišča za pse, kjer jih lahko lastniki spustijo s povodca in kjer se lahko med seboj igrajo. Namen takšnih parkov je socializacija, pri čemer pa ni prisotnega nobenega inštruktorja, ki bi igro usmerjal. Ker večina ljudi ne pozna pasje psihologije, zaradi česar tudi ne prepozna prvih znakov neugodja, prav tako pa ne pozna mehanizmov za umirjanje in korigiranje psov, v takšnih parkih pogosto prihaja do sporov in posledično dosežemo nasproten učinek od želenega. Namesto, da bi se pes naučil interakcije z ostalimi psi, se začne teh izogibati ali nanje celo reagira negativno.
Vodena socializacija se od parka razlikuje ravno v tem, da interakcijo med psi usmerjajo inštruktorji, ki imajo za program primerno znanje in orodje. Pravila so stroga in enaka za vse, psi pa se jih začnejo učiti v trenutku, ko vstopijo na poligon. Naučijo se spoštljivega spoznavanja novih psov, dajanja distance psom, ki kažejo znake neugodja, primerne igre, izogibanja napetim situacijam, ipd. Vodena socializacija se od ostalih programov klasičnih kinoloških društev razlikuje v tem, da ne gre za gradnjo odnosa vodnik-pes, ampak je to izključno čas, ko se pes socializira z drugimi psi. Je čas, ko psi lahko pozabijo na ostala pravila in lahko pride v ospredje njihova prava narava. To je tudi tisto, kar po našem mnenju v modernem svetu najbolj umanjka. V času vodene socializacije je pes spuščen, vodnik pa nima z njim nikakršne interakcije (v smislu vaj poslušnosti, itd).
Zberemo se 15 minut pred začetkom. Tisti, ki imate zelo vznemirjene pse, ki se težko umirijo, pridete še prej. Vodniki se s psi na povodcu odpravite na poligon in tam mirno čakate. Pri tem se psi ne ovohavajo. Po pozdravu in pogovoru o pravilih se socializacija prične in takrat se začnete za drug za drugim sprehajati ob ograji poligona. Pri tem si med seboj omogočate spoštljivo distanco. V kolikor se morate ustaviti, pred tem stopite iz kroga, da ne ustavljate vrste za seboj. Pse, ki so na uri socializacije prvič, vodimo mi, med tem ko se vodniki sami sprehajate v vrsti, nekoliko oddaljeni od psa. Med hojo na povodcu ni potrebno, da so psi strogo ob nogi, ne smejo pa pretirano vleči (hojo na povodcu preverimo na evalvaciji). Ko se začnejo umirjati, jih na naš znak spustite s povodca (razen psov, za katere izrecno poudarimo, da se jih ne spušča), potem pa brez psov nadaljujete kroženje po poligonu. Psi, ki jih vodimo mi, ostanejo pripeti, pri tem pa jim z bičkom omogočamo spoštljivo distanco z ostalimi psi. Ves čas vodene socializacije se lastniki psov premikate, pri tem pa lahko seveda opazujete interakcijo med psi, vendar v njo ne posegate. Lahko se spoznavate in družite med seboj, psi se zagotovo bodo! 🙂 Ko pride socializacija h koncu, na naš znak pse odpokličete in pripnete nazaj na povodec ter se vrnete na štartno pozicijo.
Program nima začetka in konca, ampak poteka vsak vikend na našem poligonu v Orehovi vasi. Traja 45min. Navadno so psi razdeljeni v dve skupini (število skupin je odvisno od števila prijavljenih psov). Število skupin in uro začetka javimo po zbranih prijavah.
Na facebook strani imamo skrito skupino, ki je namenjena komunikaciji med člani programa. V skupini vsak teden odpremo prijavo za vodeno socializacijo prihajajočega vikenda in ob prijavi objavimo tudi program. Stranke imajo do določenega termina čas, da se pod odprto prijavo prijavijo z imenom psa. S strankami, ki nimajo facebooka, komuniciramo preko sms sporočil, vendar zaradi lepše preglednosti in lažje komunikacije svetujemo, da si ustvarite facebook profil. V skupino namreč objavljamo tudi zanimive internetne povezave na temo vzgoje, socializacije, prehrane, nege in ostalih področjih dela s psom ter fotografije in video posnetke iz vodene socializacije.
V program vodena socializacija lahko pristopite šele po evalvaciji ter po uvajanju v krdelo preko programa Vodeno varstvo.