O NASNekaj o tem,
kako se je vse začelo.

Hvala vsem, ki boste prebrali ta spis.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
»Pes ima kosmata ušesa.«
Ste slišali kdaj ta rek, ki so se ga strogo držali naši stari starši in ki ponekod še danes glasno odmeva?

Kot bi bilo včeraj se spomnim izkušnje izpred 20 let, ko sem kot osem letna deklica na sprehodu s svojo psičko srečala mimoidočega gospoda z zlatim prinašalcem. Že takrat se mi je zdelo, da bi pes moral imeti družbo svoje vrste, zato sem želela, da se povohata. Preden sta se z nosovi dotaknila en drugega, je gospod povlekel svojega psa nazaj in izrekel slavni stavek o kosmatih ušesih, ki ga takrat nisem razumela. Doma so mi pojasnili, da v prenesenem pomenu to pomeni, da je pes nepredvidljiv. Spomnim se zmede, ki je takrat nastala v moji glavi.

Kako nepredvidljiv? Nisem mogla razumeti. Pse sem vedno razumela na ravni, ki jo težko opišem. Čutila sem jih. Vedela sem, o čem »razmišljajo«. Čutila sem neznosno potrebo po tem, da za njih skrbim. Na morju pri Noni sem vedno prebirala knjigo z opisom vseh po FCI standardu priznanih pasem in sanjarila o tem, kako so vsi ti psi moji. Kako jih sprehajam, negujem, vzgajam. Že kot otrok sem s svojo psico in psi svojih sorodnikov razvila odnos spoštovanja in zaupanja. Opazovala sem jih, kako komunicirajo med seboj, kako se spoznavajo, igrajo. Zame nikoli niso imeli kosmatih ušes.

Mnogo let kasneje, ko sem kot dijakinja in potem študentka za hobi sprehajala pse svojih prijateljev, sem se začela srečevati s prvimi vedenjskimi težavami teh psov. Psička, za katero sem mislila, da jo imam pod popolno kontrolo in da jo razumem, mi je »brez opozorila« (seveda so bili znaki, ampak jih nisem znala brati) na sprehodu napadla mladiča. Tudi takrat nisem začela verjeti v »kosmata ušesa«, ampak sem se začela spraševati kaj je šlo v komunikaciji med nama narobe.

Pasji hotelček DoggyStyle

Začela sem jo analizirati. Opazovala sem vsak njen gib, pozicijo ušes, obrazno gestikulacijo, rep. Hitro sem začela opažati določen vedenjski vzorec, s katerim se mi je odprla popolnoma nova dimenzija dela s psi. Nekaj, kar je zame čez leta dobilo oznako »calming signals«. Poznala sem jih mnogo let preden sem o njih brala na internetu. Miritveni signali so me fascinirali. Kako je mogoče, da bitje brez simbolnega sveta (jezika) tako spretno komunicira z ostalimi predstavniki svoje vrste? Kako je mogoče, da se psi samo pogledajo in si s tem povedo vse? Je zadaj kaj več od tega? Nek kanal, ki je nam ljudem zaradi prehoda iz nature v kulturo le še delno dostopen? Vrnimo se nazaj k Tyri.

Ko se nama je na sprehodu približal pes, sva se popolnoma nemo, brez besed sporazumeli kakšen je »bojni načrt«. Jasno mi je kazala, da se ob psih ne počuti prijetno in da nima niti najmanjše potrebe po tem, da bi se z njimi družila. In to sem sprejela. Začela sem jo ščititi. Bila sem kot njen osebni stražar, ki ni nikoli dovolil, da bi se drugi psi približali. Začela mi je brezpogojno slediti in ko se nama je približal pes, se je avtomatično postavila za mano. Nikoli več ni napadla psa. Zame ni imela kosmatih ušes. Prekleto predvidljiva je bila. Zaupala sem ji stoodstotno, in ona je stoodstotno zaupala meni.

»V moje življenje je prišla Bonnie, maskota mojega podjetja in moja desna roka.«

Ko sem zaključevala študij, sem začela razmišljati o tem, da bi imela ponovno svojega psa in tako je v moje življenje prišla Bonnie, maskota mojega podjetja in moja desna roka. Od prvega dne zelo dominantna in trmasta psica, ki mi je zamajala temelje »znanja«, za katere sem verjela, da jih imam.

Karakterno je bila popolnoma drugačna od Tyre. Psom se ni izogibala, ampak jih je iskala. Repa ni nikoli spuščala, ampak je ob srečevanju s psi dodala še greben. V tistem času sem bila obsedena s Šepetalcem psov (Cesarjem Millanom) in posledično obsedena tudi z dominanco nad psom in položajem njegovega repa.

Prva dva meseca, ko bi morala s svojo mladičko najbolj uživati, sem z njo trpela. Med nama ni bilo nobenega odnosa. Mirne vesti lahko rečem, da je nisem marala. Bila mi je naporna in me je izčrpavala. V takih trenutkih se moram iz dna srca zahvaliti vesolju, da mi je poslalo najboljšo mamo na svetu, ki v takih situacijah vedno ve kaj reči in me postaviti na realna tla. »Z razlogom si dobila ravno njo. Nehaj se koncentrirati samo na slabo. Sprejmi jo takšno, kot je in začni z njo uživati. Ne bo več dolgo mladič.« To me je popolnoma streznilo.

Odločila sem se, da si bom v glavi prevetrila vsa prepričanja, ki jih imam o psih. Cesarja sem dala na stran in začela iskati še druge. Takrat sem na internetu našla zelo dober članek, ki me je zadel kot strela z jasnega. Še danes ne vem, kdo ga je spisal in to obžalujem. Ta človek je rešil moj odnos z Bonnie. »Dominanca ni agresija. Ni patološka. Je popolnoma naravna.« v povezavi s »Pes loči med psom in človekom. Pes je lahko dominanten v odnosu do psov in kljub temu sledi človeku« je sprožilo v meni »aha« efekt. Tako logično je bilo. Tako smiselno. Moja Bonnie je naravni vodja. S to idejo sem analizirala dva meseca najinega skupnega življenja in nenadoma videla popolnoma drugačno sliko.

Vedno je bila dominantna, nikoli agresivna. Že kot mladič je v krdelu psov (beri naključnih mimoidočih psičkov, katerih lastniki smo se zbirali na travniku poleg Betnavskega gozda) želela nenehno ustavljati vznemirjene pse. To sem vedela že prej. Tisti pomembni del, ki ga nisem opazila, in to me čudi še danes, pa je dejstvo, da mi je že pri dveh mesecih brez povodca brezpogojno sledila iz krdela, ko sva to družbo zapuščali. Sledila mi je povsod. Povodec sem imela samo tam, kjer sem ga potrebovala zaradi drugih. Kako tega nisem opazila prej?

Z dnevom tega spoznanja sem se nehala obremenjevati s položajem njenega repa in se prepustila. In takrat se je med nama razvil odnos, ki ga težko opišem z besedami. Še danes je moja desna roka, ki mi pomaga voditi vsako krdelo. Zanimivo je tudi to, da sta se s Tyro povezali praktično takoj. Psica, ki ni marala psov in psica, ki od kotitve dalje nosi kronico sta funkcionirali kot unija. In jaz ponosna z njima.

»Pravijo, da prvega ne pozabiš nikoli.«

Takrat sem začela razmišljati o tem, da bi se morala z dejavnostjo varstva in sprehajanja psov ukvarjati bolj resno. Pred osmimi leti so se pojavili prostorski pogoji in takrat sem začela z dejavnostjo. Pravijo, da prvega ne pozabiš nikoli. No, pri meni bo to vsekakor držalo. Prva stranka mi je tri dni varstva plačala s šampanjcem. Ker sem bila še zelena, nesamozavestna in predvsem, ker me je dobila nepripravljeno, nisem rekla ničesar. Še danes se spomnim, kako sem se bivšemu partnerju zlagala, da mi je plačala že pred tem, ker mi je bilo nerodno priznati, da mi ni. Na srečo ni nikoli več potrebovala mojega varstva. Za to trapasto izkušnjo se ji iskreno zahvaljujem!

Prvi dve leti sem imela samo nekaj strank. Pse sem pazila le dvakrat do trikrat tedensko, zaslužka praktično ni bilo. V tistem obdobju sta prišla v moje življenje Thor in Rea, ki sem ju vzgajala vzporedno. Karakterno stabilna in ne pretirano dominantna psa sem vzgajala brez večjih zapletov. Pri tem mi je pomagala Bonnie, ki je ves čas držala red. Pse, tako varstvene kot svoje,  sem jemala s seboj povsod. Spali so na kavču, boksov nisem uporabljala, z menoj so hodili na nedeljsko kosilo k staršem. Potem pa je prišlo poletje 2016, ki me je dobilo praktično nepripravljeno. Telefon je zvonil neprestano. Naenkrat so vsi vedeli kdo sem in kaj počnem. Kapacitete za poletje sem imela polne že aprila.

O nas Pasji hotelček DoggyStyle
»Moj začasnik Loki.«

Istočasno je prišel v moje življenje kot začasnik moj Loki. Krvni brat Ree in Thora ni bil niti približno podoben temu, kar sta bila takrat onadva. Pes z ogromno energije, željo po delu, dominanten, predvsem pa nekompatibilen z večino psov. Priznam, da ga nisem sprejela z veseljem, ampak sem delala uslugo vzreditelju, ki ga ni imel kam namestiti. Pes je do starosti slabih dveh let menjal tri lastnike, zaradi česar je bil nestabilen, zmeden in posledično nevaren okolici. Kar nas je dobilo popolnoma nepripravljene in zaradi česar je na koncu tudi ostal, pa je bilo dejstvo, da so se s Thorom in Reo prepoznali.

Od prvega dne naprej so bili nerazdružljivi. Delili so vse, tudi igrače in hrano. Thor je ob Lokijevi prisotnosti postajal bolj samozavesten, med tem ko se je Loki preko Thorove umirjene in nežne energije začel postopno umirjati. Njuna unija me je spominjala na unijo Tyre in Bonnie. Bila sta popolno nasprotje, skupaj pa popolna celota. In tako je dobil dom.

Prevzgoja Lokija je bila zame velik zalogaj, saj nikoli pred tem nisem imela karakterno močnega samca. Paradoks pa je, da je Loki v vsej tej svoji trmoglavosti in dominantnosti zelo občutljiv na energijo in da se odziva samo na mirnost in doslednost. Prisilil me je v to, da sem se začela zavedati lastnega psihičnega stanja in govorice energije, s čimer mi je odprl novo dimenzijo dela s psi.

Pasji hotelček DoggyStyle
»Komunikacija v živalskem svetu poteka izključno preko energije.«

Zahvaljujoč njemu sem boljše razumela tisto, kar sem mnogo let pred tem poslušala v oddajah Cesarja Millana; da komunikacija v živalskem svetu poteka izključno preko energije. Niso pomembne besede, orodja, hrana. Pomembno je, kakšno energijo oddajaš. Živali te berejo kot odprto knjigo. Če si jezen, žalosten, živčen, prestrašen, to čutijo. In taki energiji ne sledijo.

Spomnim se dogodka, ki mi je sedaj smešen, takrat pa me je popolnoma iztiril. Loki je bil sredi gozda spuščen, ko je našel človeški iztrebek in ga začel goltati. Tisto življenjsko obdobje sem bila zelo čustveno nestabilna in razdražljiva, zaradi česar me je pograbila takšna jeza, da jo težko ubesedim. Začela sem kričati na ves glas. Pes je nehal žreti, ampak mene jeza ni spustila, zato sem v njegovo smer vrgla prazen nahrbtnik. Kar je storil za tem, me je pustilo nepripravljeno. Obrnil se je in odšel. Ni ga bilo strah, ni tekel. Preprosto je odšel. Nekaj časa sem stala sredi gozda misleč, da je za vogalom. Ker ni prišel nazaj, sem ga začela klicati. Ker ni bilo reakcije, sem ga začela iskati. Takrat me je zgrabila panika. Psa ni bilo. Več kot eno uro sem kričala po gozdu, toda brez reakcije. Potem sem se zaprepadeno napotila proti domu (živela sem cca 10 min hoje vstran) in ga našla na predpražniku pred vrati. Nisem bila več jezna. Samo padla sem na kolena in začela jokati, on pa je prišel k meni in sva se pocartljala.

»Ni se ustavilo tukaj.«

Takrat sem začela delati na sebi in na kontroliranju svojih impulzov. Počela sem nekaj, kar počnem še danes. Konstantno samorefleksijo lastnega psihičnega stanja. Kdo si v tem trenutku? Kako se počutiš? Kakšno energijo oddajaš? Ni se ustavilo tukaj. Začela sem analizirati tudi ljudi okoli sebe.

Na evalvacijah za šolske programe, ki jih ponujam, počnem veliko več od tistega kar je očitno na prvi pogled. Med tem, ko poteka pogovor med mano in potencialno stranko, ko stranka opisuje psa, izkušnje, svoje cilje in želje, jaz natančno analiziram njeno »hrbtno« stran. Kdo si? Si samozavestna, nesamozavestna, prestrašena? Oklevaš? Me dojemaš kot enakovredno sogovornico? Imaš morda kompleks večvrednosti v smislu »30 let imam pse«? Kako sediš, kakšen je položaj tvojih rok, si odprta, nagnjena naprej? Se zapiraš, križaš roke in noge? Kako dolgo me poslušaš? Me poslušaš zavzeto ali te izgubim po nekaj sekundah? Si impresionirana ali oddajaš občutek dvoma? Na podlagi vseh teh informacij prilagodim svoj odnos do stranke in sestavim načrt dela.

»Naredila sem popolno reorganizacijo sistema dela.«

Nazaj k poletju 2016. Dejstvo, da Loki ni maral psov, napetost med določenimi varstvenimi psi, markiranje psov sredi dnevne sobe, psi z vonjem »po psu«, inkontinenca, pretirano slinjenje, vznemirjenost in predvsem moja kronična izčrpanost zaradi nenehne pozornosti na pse so me tisto leto vodili do tega, da sem podvomila v svojo pripravljenost na tak življenjski slog. Začela sem resno razmišljati o tem, da bi zaprla pasji hotel in si našla službo, ki bi imela 8 urni delovnik.

Na srečo sem se v tistem obdobju zelo povezala s Katjo Železnik (Pasji planet), ki v prihodnjih letih ni postala samo moja mentorica, ampak tudi moja prijateljica. Katja, hvala za vse! Po njenem vzoru sem naredila popolno reorganizacijo sistema dela.

Naredila sem pasjo sobo, v katero sem postavila bokse. Pse sem vsak dan sprehodila, utrudila, igrivim pustila, da norijo po izpustu, potem pa sem jih zaprla. Opazila sem, da so psi na tak način manj utrujeni in nasploh boljše volje, saj se imajo možnost spočiti, enako pa je seveda veljalo tudi zame. Več prostega časa za dejavnosti, ki niso povezane samo s psi, so mi pomagale, da sem ponovno vzljubila svojo dejavnost.

Ira Žurman Pasji hotelček Doggy Style
»Takoj sem se odločila, da bom svoj novi sistem dela tudi javno objavila.«

Takoj sem se odločila, da bom svoj novi sistem dela tudi javno objavila in da bom na bokse brez zadržka opozorila potencialne stranke. S tem sem seveda izgubila del »publike«, saj se nekateri ljudje ne zavedajo, da dinamika hotela ni ista kot dinamika doma in da je zato praktično nemogoče imeti pse ves čas spuščene ter jim nuditi enak življenjski slog, kot ga imajo psi doma. Nič narobe. Ustvarila sem si kliantelo, ki mi ustreza. Ljudi, ki cenijo red in strukturo. Ljudi, ki jih bolj kot to, kje bo pes spal, zanima kako bom zadovoljila njegove potrebe in predvsem kako ga bom zaščitila v krdelu. Kmalu po tem, ko sem si ustvarila svojo kliantelo in ko sem imela toliko rednih strank, da sem imela pse v varstvu praktično vsak dan, pa se mi je začelo dogajati, da so me stranke prosile, če bi se lahko v prostem času družile z mano na sprehodih in pohodih, saj jim je bilo všeč, kako se njihov pes vede v mojem stabilnem krdelu.

Pasji hotelček DoggyStyle
»Vodena socializacija. Ta program obožujem. Je moj najljubši.«

Ker je bilo teh prošenj vedno več, sem začela razmišljati, da bi ponudila program, v katerem bi se lahko vsi skupaj družili in v katerem bi s pomočjo svojih psov pomagala socializirati ostale pse in da bi se ti lahko igrali v kontroliranem okolju. Tako sem pod mentorstvom Katje Železnik začela s programom Vodena socializacija, katere idejni vodja je Jason Vasconi, Katjin učitelj. Nad idejo »Large field socialization« programa, kot ga imenuje Jason sem tako impresionirana, da mi je vsekakor eden izmed življenjskih ciljev, da se tudi sama udeležim njegovega shadow programa. Program obožujem. Je moj najljubši program. Gledati pse, kako iz ure v uro napredujejo v svojih socialnih spretnostih, kako počasi lezejo iz svojih lupinic in instinktivno sledijo svoji vrsti, je zame ultimativna nagrada. Vendar pa se tudi tukaj ni ustavilo.

»Veliko ljudi me je vprašalo za mnenje o dobri pasji šoli.«

Hitro se je začelo dogajati, da so me stranke po uri vodene socializacije pocukale za rokav z različnimi vprašanji, ki so se nanašala na vzgojo psa. Bodisi hoja na povodcu, bodisi odpoklic, ločitvena tesnoba, pretirano vznemirjenje ob prihodu obiskov, ipd. Veliko ljudi me je vprašalo za mnenje o dobri pasji šoli.

Na žalost je realnost taka, da po mojem mnenju dobre pasje šole, ki bi ljudem ponudila praktično znanje za vodenje psa v vsakodnevnem življenju, v Mariboru pač ni. Nenehno preusmerjanje pozornosti s hrano in klasična poslušnost sta del šolanja, nikakor pa nista realno uporabna v vseh praktičnih življenjskih situacijah.

Zato sem se odločila, da v tem delu Slovenije zapolnim to vrzel in lastnikom psov pomagam do želenega cilja, ki ni izpit BBH ampak tisto praktično (beri umirjenega, skuliranega, stabilnega psa ki bo v vseh situacijah sledil vodniku, ki bo lahko šel zraven na dopust ali na izlet, ki ne bo vlekel na povodcu, ki ne bo pobegnil k vsakemu psu in tako dalje).

S pomočjo Katje Železnik, ki mi je kot mentorica v sklopu shadow programa predala znanje o pressure release teoriji, katere idejna vodja je Heather Beck (K9 Lifeline), sem dodelala svoje znanje in izkušnje v praktičen program, preko katerega pomagam lastnikom razumeti psa in njegove primarne potrebe. Ljudem pomagam spregledati čez predsodek o kosmatih ušesih. Učim jih brati interakcijo psov in komunicirati s psom na nivoju, ki je zanj popolnoma naraven in logičen.

»In sedaj sem tukaj, kjer sem.«

In sedaj sem tukaj, kjer sem. Ponujam varstvo psov, vodeno socializacijo in individualne programe. Če bi morala po večstopenjski lestvici oceniti nivo svojega znanja, bi se verjetno ocenila nižje kot pred desetimi leti. Vsak pes, s katerim delam, me nauči kaj novega. In za to znanje sem odprta. Redno spremljam svetovno znane posameznike na področju vzgoje in prevzgoje psov (že omenjena Jason Vasconi in Heather Back, Sean O Shea, Marc Goldberg, Mike McConnery, ipd), ki bi jih v prihodnosti zelo rada spoznala v sklopu shadow programov, berem znanstvene članke o psihologiji psov, spremljam svojo konkurenco in se predvsem učim na svojih izkušnjah. Vsak dan rastem in se razvijam ter temu primerno spreminjam svoje programe. Hvala vsem, ki ste del tega in hvala vsem, ki še boste.

In za konec še modra misel: Pes niti približno nima kosmatih ušes. Edino bitje, ki je sposobno prekriti svoje namene in razočarati tiste, ki ga imajo najraje, je človek.

Pasji hotelček DoggyStyle
https://doggystyle.si/wp-content/uploads/2019/08/line_dots.png
DoggyStyle - varstvo, vzgoja in socializacija psov
DOGGYSTYLE,
Ira Žurman s.p.
Livadna ulica 10, 2312 Orehova vas
+386 40 319 636

DoggyStyle © Copyright 2022. Vse pravice pridržane.    |   Izdelava spletne strani: Nina Kodrič s.p., vizualne komunikacije in oblikovanje

bt_bb_section_top_section_coverage_image